Anasayfa » Jinekolojik Sorunlar » Kadınlarda Osteoporoz Erkeklerden Daha mı Etkilidir?

Kadınlarda Osteoporoz Erkeklerden Daha mı Etkilidir?

Kadınlarda, menopoz esnasındaki östrojenin azalmasından dolayı erkeklerden dört kat daha fazla bir ihtimalle osteoporoz gelişir. Östrojen kemik kaybını önler ya da yavaşlatır. Osteoporoz’un, genellikle yaşı ilerlemiş kişilerde ortaya çıkan bir hastalık olduğu düşünülmesine rağmen, esasında bu hastalık her yaşta meydana gelebilir.

osteoporoz2

Osteoporoz sebebi ile, genellikle kalça bölgesinde, bel kemiğinde ve bileklerde olmak üzere, senede önemli sayıda kişide kırılmalar meydana gelmektedir. 50 yaşın üstündeki her iki kadından birinde osteoporoz ile ilgili kırılmalar ile karşılaşılabilmektedir.

Kadınlarda osteoporozun görülme olasılığı erkeklerden fazladır. Buna neden olarak aşağıdaki maddeleri sıralamak mümkündür:

 • Kadınlarda kemik dokusu erkeklerden daha azdır. Bu nedenle osteoporoz daha fazla görülür.
 • Kadınlarda görülen menopoz ya da erken menopoz dönemi ile birlikte dişilik hormonlarından biri olan östrojen hormonu azalır. Buna bağlı olarak da kadınların osteoporoz olma ihtimali artar. Çünkü östrojen hormonu kemik kaybını engeller ya da yavaşlatır.
 • Kadınlarda daha sık görülen ano – rexia ( yememe hastalığı ) neticesinde zamanla menstruasyon ( adet görme ) dönemi sonlanır. Buna bağlı olarak da kemik kaybı olur ve osteoporoz ortaya çıkar.
 • Kadınların fazla fiziki aktivite yapmaları adetten kesilmelerine neden olabilir. Bu da osteoporozu tetikleyen bir durumdur.
 • Bazı kadınların küçük kemikli ve zayıf olmaları osteoporoz olma ihtimallerini arttırır.

Osteoporozun genellikle yaşlıları ilgilendiren bir hastalık olduğu düşünülürken yapılan çalışmalar bu hastalığın her yaşta görülebileceğini ortaya çıkarmıştır.

Genellikle kalçada, bel kemiğinde ve bileklerde olmak kaydı ile yılda pek çok kemik kırığı vakası yaşanmaktadır. Bu vakaların büyük kısmı osteoporoz kaynaklıdır. Özellikle ilerleyen yaşlarda bu kemiklerin kırılması vücutta ciddi hasarlara yol açar. Burada dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir tanesi de ilerlemiş osteoporoz durumlarında kırık oluşması için düşmeye bile gerek olmamasıdır. Bazen öksürme, hapşırma, merdivenden inme ya da koltuktan ani kalkma sırasında bile kırıklar oluşabilir. Hatta kırık nedeni ile düşen, fakat düştükten sonra kırık olduğu zannedilen durumlarla da karşılaşmak mümkündür.

Araştırmalar 50 yaş üzeri her iki kadından birinde osteoporoz kaynaklı kırılmalar olduğunu göstermektedir. Bu da hemen hemen her kadının bu riskle karşı karşıya olduğunu ve osteoporoz karşısında ne kadar hazırlıklı ve dikkatli olması gerektiğini gösterir.

Osteoporozdan korunmak için yapılması gerenlerden bazıları şunlardır:

 • Çocukluktan itibaren yenilen gıdalar dikkatle seçilmelidir.
 • Donmuş gıdalar tüketilmemelidir. Çünkü bu gıdaları koruma amaçlı kullanılan katkı maddeleri, kalsiyumu bağlayarak vücut tarafından kullanılmasına mani olur.
 • Kolalı – gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Et ağırlıklı gıdalar fazla tüketilmemelidir.
 • Kalsiyum bakımından zengin süt ve süt ürünlerinin tüketimi artırılmalıdır.
 • Sigara içilmemeli ve alkol kullanılmamalıdır.,
 • Hareketli bir yaşam tarzı seçilmelidir.
 • Güneş ışığından yeteri kadar istifade edilmelidir. ( D vitamini kalsiyumun vücuda alınabilmesi için şarttır. D vitamini derimizde inaktif olarak bulunur ve ancak güneş ışığı ile aktive olur. )

kadinlarda-osteoporoz

İdrar kaçırma
Dilerseniz Hemen 0216 368 2448 nolu Telefonumuzu Arayarak Bilgi ve Randevu Alabilirsiniz.

Dilerseniz Buraya Tıklayarak İletişim Sayfamızdan Bizlere Mesajlarınızı İletebilirsiniz.

Site içeriği bilgilendirme amaçlıdır, Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Hakkında Prof. Dr. Ateş Karateke

Görevi: İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakultesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı. Doğum yeri,Tarihi: Kayseri / Develi – 22 Agustos 1959 Medeni durumu: Evli, 2 çocukluYabancı dil: İngilizce Askerlik durumu: 1990-91 Gümüşsuyu Askeri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı -- Devamını Oku

Cevapla