Anasayfa » Kadın Kanserleri » Meme Kanseri » Meme Kanseri Ve Jinekolojik Kanserler
meme kanseri

Meme Kanseri Ve Jinekolojik Kanserler

Meme Kanseri Ve Jinekolojik Kanserler

Bir çok kanserin gelişiminde birden fazla bileşen söz konusudur. Herediter (kalıtımsal) kanserler söz konusu olduğunda meme ve jinekolojik (kadın üreme sistemine ait, rahim, yumurtalık, rahim ağzı) kanser birlikteliği olabilir. Birbiri ile ilişkili kanserler söz konusu olduğunda hastalar risk belirleme, tarama yöntemleri ve yeni kanser oluşumunu önleme yöntemlerinin bireyselleştirilmesi için konusunda deneyimli uzmanlarca değerlendirilmelidir.

Yumurtalık kanseri erken tanı konulduğunda tamamen tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Erken tanı konulabilmesi için yılda bir veya iki kez jinekolojik muayene ve ultrasonografik görüntüleme dışında bir seçenek yoktur.

Doktorunuza sormanız ve cevaplanmış olması gereken 7 soru;

  1. Ailemdeki kanser öyküsü benimde kansere yakalanma ihtimali mi arttırıyor mu?
  2. Eğer arttıtıyorsa takiplerimde hangi testleri yaptırmalıyım?
  3. Testlerle bakılabilecek genetik mutasyonlar nelerdir?
  4. Test sonuçlarının güvenilirliği nedir?
  5. Test sonuçları benim ve ailem için ne anlama geliyor?
  6. Test sonuçları pozitif çıkarsa seçeneklerim nelerdir?
  7. Test sonuçları benim tedavimi etkileyecek/değiştirecek mi?

Ayrıca meme kanseri nedeni ile tedavi görmekte olan kadınların kadın hastalıkları ve doğum açısından bazı problemlerle karşılaşma ihtimalleri artar. Sıcak basmaları ve vajinal kuruluk , hormonal tedavi alanlarda erken menapoz ve buna bağlı olarak uzun dönemde kemik erimesi gibi problemler ortaya çıkabilir.

Meme kanseri tedavisinde kullanılan hormonal tedavilerin rahim üzerine olan etkileri nedeni ile ciddi problemler ortaya çıkabilir. Bu tedaviler hiperplazi dediğimiz rahim içinde kalınlaşmaya,  polipe ve rahim kanserine neden olabilir. Eğer meme kanseri tedavisi amacıyla tomoksifen içeren (nolvadex, tadex) gibi ilaçlar kullanıyorsanız özellikle rahim kanseri riskiniz artar. Bu durumda jinekolojik muayenelerinizin tecrübeli jinekolog/onkologlarca yapılması hayati öneme sahiptir.  
Dilerseniz Hemen 0216 368 2448 nolu Telefonumuzu Arayarak Bilgi ve Randevu Alabilirsiniz.

Dilerseniz Buraya Tıklayarak İletişim Sayfamızdan Bizlere Mesajlarınızı İletebilirsiniz.

Site içeriği bilgilendirme amaçlıdır, Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Hakkında Prof. Dr. Ateş Karateke

Görevi: İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakultesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı. Doğum yeri,Tarihi: Kayseri / Develi – 22 Agustos 1959 Medeni durumu: Evli, 2 çocukluYabancı dil: İngilizce Askerlik durumu: 1990-91 Gümüşsuyu Askeri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı -- Devamını Oku

Cevapla