Anasayfa » Kadın Kanserleri » Meme Kanseri » Meme Kanseri Nedenleri ve Risk Faktörleri
meme kanseri nedenleri

Meme Kanseri Nedenleri ve Risk Faktörleri

Meme Kanseri Nedenleri ve Risk Faktörleri

Meme kanseri nedenleri

Meme Kanseri Nedenlerini tam olarak açıklığa kavuşturmuş olmasak da kanserin bazı meme hücrelerinin kontrolsüz büyümesiyle ortaya çıktığını bilmekteyiz. Bu hücreler sağlıklı hücrelere nazaran daha hızlı bölünmekte, bir araya gelerek meme dokusu içinde kitle oluşturmaktadırlar. Aynı zamanda başlıca lenf yolları aracılığı ile olmak üzere meme dışına taşınabileceğini ve memeden uzak doku ve organlara yayılabileceğini (metastaz) de bilmekteyiz.

Meme kanseri sıklıkla süt üretmekle görevli hücrelerle döşenmiş olan kanallardan kaynaklanmaktadır (invaziv duktal karsinom). Meme kanseri glandüler (bez) hücreler dediğimiz lobüllerden de kaynaklanabilir (invaziv lobüler karsinom) veya memede bulunan diğer hücre çeşitlerinden de kaynaklanabilir.

Araştırmalar hormonal, yaşam tarzı ve çevresel faktörlerin kadınlarda meme kanseri riskinde artış yapabileceğini göstersede hiçbir risk faktörü olmayan kadınlarda neden kanser geliştiği henüz açıklığa kavuşturulmamıştır. Meme kanseri kişinin genetik özellikleri ve çevresel etmenlerin karşılıklı etkileşimiyle ortaya çıkıyor gözükmektedir.

meme kanseri nedenleri

Kalıtımsal meme kanseri

Meme kanserinin %5 -10 arasında bir oranla ailesel kalıtımla kazanılmış bazı muatasyonlara uğramış genler nedeniyle oluştuğunu bilmekteyiz. Hem meme hemde yumurtalık kanseri riskinde artışa neden olan kalıtımsal genler arasında en iyi bildiklerimiz BRCA 1 ve BRCA 2 olarak isimlendirdiklerimizdir.

Eğer hastalarımızda meme veya bazı jinekolojik kanserler açısından aile hikayesi mevcutsa BRCA genlerindeki mutasyonları kan testleri ile saptayabilmekteyiz. Bu konuyla ilgili detayli bilgiyi https://www.ateskarateke.com/meme-kanseri-kalitsal-midir linkindeki makalemizde bulabilirsiniz.

Risk faktörleri

Meme kanseri için risk artışına neden olan bildiğimiz bazı nedenler vardır. Fakat bu meme kanserinin ortaya çıkması için bunlardan biri veya birkaçının mutlaka olması gerektiği anlamına gelmez, bazen meme kanseri saptadığımız hastalarımızda sadece kadın olmaktan başka hiçbir risk faktörü yoktur.

 1. Kadın olmak; meme kanseri erkeklerde de ortaya çıkabilsede kadınlarda bu oran çok daha yüksektir.
 2. İleri yaş; yaş ilerledikçe meme kanseri riskinde de buna paralel olarak artış meydana gelir.
 3. Meme kanseri açısından kişisel geçmiş; eğer bir memede kanser gelişmişse sağlam olan diğer memede de kanser gelişme riski artmıştır.
 4. Meme kanseri açısından aile bireylerinizin geçmişi; eğer anneniz, ablanız yada kız kardeşiniz özellikle erken yaşlarda meme kanserine yakalanmışsa sizin için de risk artışı söz konusudur. Fakat yinede günümüzde meme kanseri tanısı konulan kadınlarımızın büyük bir çoğunluğunun ailelerinde meme kanseri tanısı almış bir üye yoktur.
 5. Kanser riskinde artışa neden olan kalıtımsal genler; ebeveynlerden çocuğa geçerek kanser riskinde artışa neden olan bilinen genler vardır. En sık gördüğümüz mutasyona uğramış genler BRCA 1 ve BRCA 2 olarak adlandırdığımız genlerdir. Özellikle meme ve yumurtalık kanseri riskinde artış yapsada bu genlere sahip olmak mutlaka kanser gelişeceği anlamına da gelmez.
 6. Radyasyona maruziyet; çocukluk veya ergenlik dönemlerinde herhangi bir nedenden dolayı göğüs bölgesine radyoterapi uygulanmışsa bu meme kanseri riskinde artış yapar.
 7. Obezite; aşırı kilolu olmak meme kanseri riskinde artışla birliktedir.
 8. Erken menarş; ilk adet yaşı ne kadar erken ise meme kanseri riskinizde o ölçüde artış olur.
 9. Geç menapoz; menapoza girme yaşınız ne kadar ileri ise bu durumda da meme kanseri riskiniz artacaktır.
 10. İlk doğum yaşı; ilk gebeliğini ve doğumunu 30 yaşından sonra yapmış kadınlarda meme kanseri riskinde artış sözkonusudur.
 11. Gebelik sayısı; hiç gebelik yaşamamış kadınlarda meme kanseri riski artmaktadır.
 12. Menapoz sonrası hormonal tedavi almış olmak; menapozun belirti ve semptomlarının tedavisi için östrojen ve peogesteron içeren kombine tedavi alan kadınlarda meme kanseri riskinde artış meydana gelir. Bu tedaviler bırakıldığı andan itibaren kanser riskide azalmaya başlar.
 13. Alkol kullanma; alkol meme kanseri riskinde artış yapar.Dilerseniz Hemen 0216 368 2448 nolu Telefonumuzu Arayarak Bilgi ve Randevu Alabilirsiniz.

Dilerseniz Buraya Tıklayarak İletişim Sayfamızdan Bizlere Mesajlarınızı İletebilirsiniz.

Site içeriği bilgilendirme amaçlıdır, Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Hakkında Prof. Dr. Ateş Karateke

Görevi: İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakultesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı. Doğum yeri,Tarihi: Kayseri / Develi – 22 Agustos 1959 Medeni durumu: Evli, 2 çocukluYabancı dil: İngilizce Askerlik durumu: 1990-91 Gümüşsuyu Askeri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı -- Devamını Oku