Anasayfa » Genel » Osteoporoz Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Osteoporoz Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Hasta osteoporoz olup olmadığını nasıl anlar?

Ailenin tıbbi geçmişi ve kemik kütlesi ölçümü eksiksiz bir osteoporoz incelenmesinin bir parçasıdır. Genellikle, bir kemik kırılması osteoporoz’un ilk belirtisi olarak kabul edilir. Doktordan bu hususta risklerin neler olduğunu daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacak bilgiler istemek gerekir. Ne gibi önlemler alınabileceği, bu konudaki seçeneklerin neler olduğunu bilmek hastalığın daha ciddi problemlere yol açmaması için önemlidir.

osteoporoz-oldugumu-nasil-anlarim

Normal röntgen, çok ilerlemediği taktirde, osteoporoz’u belirlemekte yeterli değildir, ancak diğer radyolojik yöntemler bunu belirlemek için yeterli olacaktır. Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) kemik yoğunluğunu tahmin etmekte kullanılacak birçok aygıt türünü onaylamıştır. Bunların büyük bir çoğı göğüs röntgeninden çok daha az radyasyon gerektiren yöntemlerdir.

Doktor, kemik yoğunluğu testi isteyeceği kişinin tıbbi öyküsünü ve risk etkenlerini dikkate almak durumundadır. Test neticeleri bu hastanın yaşı, cinsiyeti ve vücut ölçüleri için belirlenmiş standart değerlerle kıyaslanır. İskeletin farklı bölümlerinde ölçümler uygulanabilir, bundan dolayı herhangi bir yerde düşük yoğunluk belirlenmesi düşündürücü bir olgu olarak karşıya çıkar. Kemik yoğunluğu, şayet bir hasta kuşkulu bir kemik kırılmasına maruz kalmış ise, osteoporoz tanısının onaylanması, ya da önleyici adımların atılabilmesi adına düşük kemik yoğunluğunun belirlenmesi bakımından fayda taşır.

İdrar kaçırma
Dilerseniz Hemen 0216 368 2448 nolu Telefonumuzu Arayarak Bilgi ve Randevu Alabilirsiniz.

Dilerseniz Buraya Tıklayarak İletişim Sayfamızdan Bizlere Mesajlarınızı İletebilirsiniz.

Site içeriği bilgilendirme amaçlıdır, Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Hakkında Prof. Dr. Ateş Karateke

Görevi: İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakultesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı. Doğum yeri,Tarihi: Kayseri / Develi – 22 Agustos 1959 Medeni durumu: Evli, 2 çocukluYabancı dil: İngilizce Askerlik durumu: 1990-91 Gümüşsuyu Askeri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı -- Devamını Oku

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

12 + 19 =

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.