Anasayfa » Genel » Osteoporoz Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Osteoporoz Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Hayat tarzının değiştirilmesi ve tıbbi tedavi gelecekteki kırıkları engellenmek tedavinin bir parçasıdır. Kalsiyum bakımından zengin bir beslenme düzeni, günlük egzersizler ve ilaç tedavisi de iyileştirme programının bir parçası olarak kabul edilir.

osteoporoz

Düzgün duruş ve düşmemek için çaba sarf etme, yaralanma ihtimalinin azaltılması için önem teşkil eder.

FDA temel ilkeleri ışığında, osteoporoz’u tedavi etmek adına uygulanan ilaçların, kırılma riskini azaltmak için, kemik kitlesini muhafaza ettiği ya da arttırdığı ve kemik kalitesini devam ettirdiği gösterilmelidir. Aşağıda belirtilen ilaçlar osteoporoz’un tedavisi ya da önlenmesi açıdan FDA tarafından onaylanmış ilaçlardır:

Östrojen: Östrojen Takviye Tedavisi osteoporoz’un tedavisi ve önlenmesinde kullanılmak üzere onaylanmıştır. Östrojen kemik kaybının azaltılmasını sağlar, belkemiği ve kalçalardaki kemik yoğunluğunu arttırarak menopoz sonrası dönemi yaşayan kadınlarda kırık kemik riskini düşürür. Doktorlar, uterus yani, rahim mukozasında kanser gelişim ihtimalini düşürmek için östrojen takviye tedavisini progestin hormonu ile kombine olarak uygularlar. Hormon takviye tedavisinin menopoz belirtilerini azalttığı ve de kemik yapısı üzerinde faydalı etkilere yol açtığı kanıtlanmıştır.

Alendronat (Fosamax®): Bu ilaç biofosfonatlar ismi verilen ilaç grubundadır ve osteoporoz’un hem önlenmesi hem de tedavisi amacı ile kullanılmak üzere onaylanmıştır. Alendronat, osteoporoz’a sebep olan ilaçların uzun süre kullanımından dolayı oluşan kemik kaybını tedavi etmek için kullanılır, bunların yanında erkeklerdeki kemik kaybı için de uygulanması uygundur. Menopoz sonrası dönemini yaşayan kadınlarda, kemik kaybını azaltma, belkemiği ve kalçada kemik yoğunluğunu arttırma ve belkemiği ve kalça kırıkları riskini azaltma açısından faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Risedronat (Actonel®): Alendronat gibi, bu ilaç da biofosfonatlar grubundandır ve osteoporoz’un tedavisi ve önlenmesi, bunun yanında osteoporoz’a yol açan ilaçların uzun süre kullanımından dolayı gerçekleşen kemik kaybının tedavi edilmesi için ve erkeklerdeki kemik kaybı için kullanılır. Risedronat’ın kemik kaybını yavaşlatır, kemik yoğunluğunu arttırır ve omurga ve omurga dışındaki kırık riskini azaltan bir ilaçtır.

Kalsitonin (Miacalcin®): Kalsitonin, kalsiyum düzenlemesi ve kemik metabolizması bakımından doğal olarak oluşan bir hormondur. Kalsitonin enjeksiyon aracılığı ile ya da burun spreyi olarak alınabilir. Menopozları üzerinden en az beş yıl geçen kadınlarda, Kalsitonin, kemik kaybını yavaşlatarak kemik yoğunluğunu arttırır. Bunun dışında kemik kırıklarından dolayı oluşan ağrıyı azalttığı da saptanmıştır.

Raloksifen (Evista®): Bu ilaç, birçok östrojen benzeri özellikler bulunduran bir selektif östrojen reseptör modülatörüdür (SERM), yani hangi dokulara östrojen gibi ve hangi dokulara antiöstrojen etki yaptığı fark edilebilir. Osteoporoz’un tedavisi ve de önlenmesi açısından kullanımı onaylanmıştır. Omurga, kalça ve vücudun diğer bölgelerindeki kemik kaybını önlemek amacı ile kullanılır. Raloksifen’in vertebral (omurlara ait) kırık oranını neredeyse % 30-40 düşürdüğü saptanmıştır.

Diğer tedavi şekilleri üzerinde araştırmalar halen sürmektedir. Bu çalışmalara konu olan ilaçlar yeni biofosfonatlar ve SERMler, Vitamin D metabolitleri, paratiroid hormonları ve sodyum floriddir. Tüm bu tedavi yollarının risk ve yararlarını kişi doktoru ile beraber çok dikkatli bir şekilde tartışmalı ve karar vermelidir.

yasli-egzersizleri

İdrar kaçırma
Dilerseniz Hemen 0216 368 2448 nolu Telefonumuzu Arayarak Bilgi ve Randevu Alabilirsiniz.

Dilerseniz Buraya Tıklayarak İletişim Sayfamızdan Bizlere Mesajlarınızı İletebilirsiniz.

Site içeriği bilgilendirme amaçlıdır, Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Hakkında Prof. Dr. Ateş Karateke

Görevi: İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakultesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı. Doğum yeri,Tarihi: Kayseri / Develi – 22 Agustos 1959 Medeni durumu: Evli, 2 çocukluYabancı dil: İngilizce Askerlik durumu: 1990-91 Gümüşsuyu Askeri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı -- Devamını Oku

Cevapla