Anasayfa » Genel » Osteoporoz’dan Korunmak Nasıl Mümkündür?

Osteoporoz’dan Korunmak Nasıl Mümkündür?

Osteoporoz, çoğunlukla önlenebilir bir hastalık olarak geçer. Kadınlar kemik sağlıklarını muhafaza edecek adımları henüz çocukken, ergenlik döneminde ve genç yetişkinlik dönemlerinde yerine getirebilirler. Genç yaşlarda kemik yapısını güçlendirmek, 30 yaş civarında başlayan doğal kemik kaybının etkisini azaltmak için atılacak ilk adımdır.

osteoporozekbuyuk3

Az yağlı süt, yoğurt, peynir, somon ve sardalya gibi kılçığı yenebilir balıklar, kara lahana ve brokkoli gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi kalsiyum ve D vitamini açısından zengin besinlerle beslenmek osteoporozdan korunmak açısından büyük önem taşır. Yürüyüş, koşu, doğa yürüyüşleri, tenis ya da merdiven çıkma gibi direnç kazandırıcı egzersizler yamak gerekir. Bu egzersizler ile yaşı ilerlemiş kişiler aktif ve hareketli kalmanın yanında direnç de kazanırlar. Direnç kazandırıcı egzersizler, düzenli olarak uygulandığında, osteoporoz’u önlemek için oldukça faydalıdır.

Bir egzersiz programına başlamandan önce muhakkak doktorun görüşü alınmalıdır. Şayet menopoz sonrası dönem içindeyse kişi, östrojen takviyesine dikkat etmelidir. Kalsiyum takviyesi uygulama alternatifini değerlendirmek gerekir, ancak bu konuda yapılacak karar için önce doktor ile konuşmak şarttır. Sigara içmemek, alkol tüketmemek gerekir.

Hayatlarının farklı dönemlerinde kadınların optimum kalsiyum alımı ne olmalıdır? 

Beslenme düzeni, hormonlar, ilaçlar, yaş ve genetik etkenler, bütünü ile beraber, optimum kemik sağlığı bakımından gerekli kalsiyum miktarı üzerinde etkilidir. Kalsiyum alımı konusundaki tavsiyeler minimum farklılıklar gösterebilir. Ulusal Bilimler Akademisi’nden optimal kalsiyum alımı konusundaki en son önerileri aşağıda verildiği gibidir, belirtilen değişik yaş grupları için, aşağıdaki miktarlar belirlenmiştir:

Kadınlar için tavsiye edilen günlük kalsiyum alımı 
Yaşlar  – Miligram olarak günlük kalsiyum
9 – 18 1300
19 – 51 1000
51 ve üstü 1200**
Gebe ya da süt veren kadınlar için tavsiye edilen günlük kalsiyum alımı
Yaşlar  Miligram olarak günlük kalsiyum
18 yaşına kadar 1300
19 – 50 1000

1574R-02383A

NOT: Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü ve Ulusal Osteoporoz Vakfı östrojen almayan menopoz sonrası kadınlar ve 65 yaşın üzerindeki kadınlar için günlük 1,500 mg kalsiyum alımını tavsiye eder.

Temel ilkeler beslenme yoluyla ya da takviye ilaçlarla alınan kalsiyum miktarıyla ilgilidir. Birçok kişi için günde 2,000 mg’a kadar kalsiyum alımını uygun görülür. Çoğu insan güneş güneş ışığından yeterli oranda D vitamini tamamlar. Bu vitamini, bunun dışında takviye ilaçlardan, tahıllardan ve D vitamini ile takviye edilmiş sütten almak mümkündür. Şayet, takviye ilaçlar gerekiyor ise 800 üniversal unite (IU) mg / gün dozundan fazlası tavsiye edilmez.
Dilerseniz Hemen 0216 368 2448 nolu Telefonumuzu Arayarak Bilgi ve Randevu Alabilirsiniz.

Dilerseniz Buraya Tıklayarak İletişim Sayfamızdan Bizlere Mesajlarınızı İletebilirsiniz.

Site içeriği bilgilendirme amaçlıdır, Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Hakkında Prof. Dr. Ateş Karateke

Görevi: İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakultesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı. Doğum yeri,Tarihi: Kayseri / Develi – 22 Agustos 1959 Medeni durumu: Evli, 2 çocukluYabancı dil: İngilizce Askerlik durumu: 1990-91 Gümüşsuyu Askeri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı -- Devamını Oku

Cevapla