Anasayfa » Kadın Kanserleri » Anormal Kolposkopik Bulgular Ne Anlama Gelir?

Anormal Kolposkopik Bulgular Ne Anlama Gelir?

Anormal Kolposkopik Bulgular ve Tedavisi

Kolposkopi yapan doktor anormal veya şüpheli bulgu varlığında biyopsi (patolojik inceleme için minik doku parçası almak) yapmalıdır. Tedavinin smear (pap) testi yada kolposkopik bulgulara göre değil histopatolojik inceleme sonucuna göre yapılması açısından bu önemlidir.

Bening (kanser öncüsü olmayan) Kolposkopik Bulgular ve Tedavisi

Ektopi

Normalde rahim ağzı kanalının iç kısmına yerleşmiş hücrelerin rahim ağzı kanalının dışına doğru yer değiştirmiş olmasıdır. Çok büyük olduğunda müköz (şeffaf, sümüksü) akıntıya ve ilişki sonrası kanamaya neden olabilir. Ailesini tamamlamış (artık gebelik düşünmeyen) kadınlarda semptomlara neden olan ektopi tedavi edilebilir. Genç kadınlarda beklenmedik derecede büyük ektopi doğum kontrol haplarına (OKS) bağlı gelişebilir. Başka bir korunma yöntemine geçilebilir. Ektopi yüzeyel olarak lazer veya  koter kullanılarak çıkarılabilir, kiryoterapi (sıvı nitrojen ile dondurulması) ile tedavi edilebilir. Bu tedavilerden sonra bölge yeniden normal hücreler tarafından doldurularak iyileşecektir.

Normal Transformasyon (geçiş) Zonu

Rahim ağzı kanalının içi ve dışı farklı hücrelerle döşelidir ve bu iki farklı hücre grubunun karşılaştığı bölge transformasyon zonu (geçiş-değişim bölgesi) olarak adlandırılır. Normal bir bulgudur tedavi edilmesi gerekmez.

 

Metaplastik Epitel (Lekoplaki, Punktasyon, Mozaik patern

Lökopaki, punktasyon ve mozaik patern human papillomavirus (HPV) testi ile nadiren biyopsi ile değerlendirimelidir. Sonuçlar normal gelirse başka bir şey yapmaya (tedavi, normalden daha sıkı takip) gerek yoktur.

Kolposkopide metaplastik epitel görülmesi durumunda da ek tedaviye gerek yoktur.

 

Kondilamatöz (siğil) lezyonlar

Siğiller medikal( iaçla) veya cerrahi olarak tedavi edilebilir. Biz serviks (rahim ağzı), vajen ve vulvada yerleşmiş siğilleri lazer veya koter ile kolposkop klavuzluğunda görerek ablazyonunu(çıkarma) tercih etmekteyiz. Lezyonların tabanının tam olarak ablazyonu tekrarlamasının önlenebilmesi açısından önemlidir. Kiryocerrahi özellikle sivri tabanı geniş olmayan kondilomların tedavisi için kullanılabilir.

Tabanı geniş düz siğiller kötü huylu değişim olmadığının gösterilebilmesi için patolojik incelemeye gönderilmelidir.

İmiquimod ve podofilotoksin medikal (ilaçla) tedavi için kullanılabilir. Tekrarlama olasılığını azaltmak adına bu tedaviler cerrahi sonrası da kullanılabilir.Interferon-α hydrogel4 veya 5-florouracil medikal tedavi için nadiren de olsa kullanılabilir.

İstanbul’da HPV virüsü, genital siğil, rahim ağzı kanseri tedavisi için; PAP SMEAR Testi ve Kolposkopik muayene için Prof. Dr. Ateş KARATEKE ile iletişime geçebilirsiniz.

Gelen Aramalar:
Dilerseniz Hemen 0216 368 2448 nolu Telefonumuzu Arayarak Bilgi ve Randevu Alabilirsiniz.

Dilerseniz Buraya Tıklayarak İletişim Sayfamızdan Bizlere Mesajlarınızı İletebilirsiniz.

Site içeriği bilgilendirme amaçlıdır, Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Hakkında Prof. Dr. Ateş Karateke

Görevi: İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakultesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı. Doğum yeri,Tarihi: Kayseri / Develi – 22 Agustos 1959 Medeni durumu: Evli, 2 çocukluYabancı dil: İngilizce Askerlik durumu: 1990-91 Gümüşsuyu Askeri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı -- Devamını Oku