Anasayfa » Kadın Kanserleri » Hangi Kadınlar Rahim Ağzı Kanseri İçin Daha Fazla Risk Taşıyor?

Hangi Kadınlar Rahim Ağzı Kanseri İçin Daha Fazla Risk Taşıyor?

  • Erken yaşta cinsel ilişkiye başlayanlar
  • Genital hijyenine dikkat etmeyen kadınlar
  • Çok eşli olanlar
  • Partneri çok eşli kadınlar
  • Cinsel yoldan bulaşan hastalıklara yakalanan kadınlar
  • Sigara içen kadınlar

Rahim ağzında kanser oluşmadan önceki, değişiklikler gösteren hücreler, 5-10 yıl gibi bir süre zarfının ardından kansere dönüşürler. Bu da smear testinin neden gerekli olduğuyla ilgili bir fikir edinilmesini sağlayabilir. Smear testi sayesinde rahim ağzı kanserinin yol açtığı ölümler % 40′lık bir orana kadar azalma göstermiştir.

Rahim ağzı kanseri tanısı koyulan kadınların % 50′lik bir kısmı hayatında hiç smear testi yaptırmamış kişilerden oluşuyor. Smear testinin yılda bir defa yapılması tıp otoriteleri tarafından kesinlikle önerilmektedir. Ardı ardına üç yıl yapılan smear testlerinin temiz çıkması kadındaki risk oranının azlığını gösterir. Dolayısıyla bu testler daha az bir sıklıkla uygulanabilir.

Prof. Dr. Ateş KARATEKE

İstanbul’da HPV virüsü, genital siğil, rahim ağzı kanseri tedavisi için; PAP SMEAR Testi ve Kolposkopik muayene için Prof. Dr. Ateş KARATEKE ile iletişime geçebilirsiniz.
Dilerseniz Hemen 0216 368 2448 nolu Telefonumuzu Arayarak Bilgi ve Randevu Alabilirsiniz.

Dilerseniz Buraya Tıklayarak İletişim Sayfamızdan Bizlere Mesajlarınızı İletebilirsiniz.

Site içeriği bilgilendirme amaçlıdır, Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Hakkında Prof. Dr. Ateş Karateke

Görevi: İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakultesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı. Doğum yeri,Tarihi: Kayseri / Develi – 22 Agustos 1959 Medeni durumu: Evli, 2 çocukluYabancı dil: İngilizce Askerlik durumu: 1990-91 Gümüşsuyu Askeri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı -- Devamını Oku