Anasayfa » Kadın Kanserleri » HPV Tanısı Aldıktan Sonra Ne Yapmalısınız?

HPV Tanısı Aldıktan Sonra Ne Yapmalısınız?

HPV Tanısı Aldıktan Sonra Panik Yapmayın!

Cinsel yolla bulaşan bir hastalık tanısı stresli olabilir ve anksiyeteye sebep olur. Bu durum için kendinizi üzmeyin partnerinizi hemen suçlamayın; bu durumun çok yaygın olduğunu kısa bir süre sonra anlayacaksınız.

Genital siğiliniz varsa tedavi süresince cinsellikten uzak durmanız gerekir. Siğilin çok bulaşıcı olduğunu tekrar belirtelim ve partnerinizin mutlaka muayene olması; siğil varsa tedavi olması gerekir. Tedavi sonrası kondom kullanılması, cinsel yolla bulaşan diğer hastalıkların bulaşma olasılığını azaltacaktır; bu nedenle önermekteyim. Ancak; erkeklerde siğil varlığı dışında, HPV tarama testi olmadığını da vurgulamak istiyorum.

Partnerinizi daha önce var olan ve tedavisi tamamlanmış HPV enfeksiyonunuz hakkında bilgilendirmenizin toplum sağlığı için bir önemi yoktur. Çünkü HPV, cinsel aktif olan kişilerde çok yaygın olarak bulunabilir. Asıl şart olan kadınların rahim ağzı tarama yöntemleri ile yakın takipte olmalarıdır.

Prof. Dr. Ateş KARATEKE
Dilerseniz Hemen 0216 368 2448 nolu Telefonumuzu Arayarak Bilgi ve Randevu Alabilirsiniz.

Dilerseniz Buraya Tıklayarak İletişim Sayfamızdan Bizlere Mesajlarınızı İletebilirsiniz.

Site içeriği bilgilendirme amaçlıdır, Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Hakkında Prof. Dr. Ateş Karateke

Görevi: İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakultesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı. Doğum yeri,Tarihi: Kayseri / Develi – 22 Agustos 1959 Medeni durumu: Evli, 2 çocukluYabancı dil: İngilizce Askerlik durumu: 1990-91 Gümüşsuyu Askeri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı -- Devamını Oku