Anasayfa » Emzirme » Çalışan Anne Nasıl Emzirebilir?

Çalışan Anne Nasıl Emzirebilir?

Anne sütü bir bebeğin en doğal hakkı ve en iyi besinidir. Her anne emzirme süresinde bebeğine bu steril ve faydalı besini veriyor olmaktan mutluluk duyar. Evi dışında herhangi bir işte çalışan anneler eğer gerçekten ister ve kararlı olurlarsa, çalışma süreleri boyunca bebeklerine süt vermeye devam edebilirler.

calisan-bir-anne

Hem anneliği hem de mesleki kariyerlerini bir arada yürütmeye karar veren anneler, öncelikle bu sürecin kolay geçmeyeceğini ve diğer annelere göre çok daha fazla efor sarfetmeleri gerektiğini bilmeli ve bu ön kabulle hareket etmelidirler. Ancak annenin doğum sonrasında kendisini toparlayacak ve iyileşmesini sağlayacak kadar bir süreyi evinde geçirmesi gerekmektedir. Bu süre vücudun süt üretmek için programlanması açısından da önemlidir.

İş hayatına dönmeyi ama aynı zamanda bebeğine süt vermeyi düşünen bir annenin yapması gerekenleri bir kaç maddede sıralamak mümkündür:

  1. İyi bir planlama yapılmalıdır. Ev ve iş ortamı bu plana göre düzenlenmelidir.
  2. Bebeğin sütü direk memeden mi yoksa biberondan mı içeceğine karar verilmelidir. Eğer biberon kullanılacaksa çalışma takviminin başlamasından bir süre önce bebeğe biberonla süt içme denemeleri yaptırılmalıdır.
  3. İş verenle görüşülüp süt izinleri düzenlenmelidir.
  4. Eğer bebek biberonla beslenecekse iyi bir süt sağma makinesi ve süt saklama poşetleri temin edilmelidir.
  5. İş ortamında süt sağmak gerekirse yine işverenle görüşülüp steril bir ortam sağlanması istenmelidir. Ayrıca sağılan sütü uygun koşullarda saklamak için gerekli ekipman edinilmelidir.
  6. Mümkünse ev, işyerine yakın bir yere taşınmalı ya da bebeği anneye getirmesi için bir kişi görevlendirilmelidir.
  7. Anne ile bebeğin yakın teması süt miktarını artırdığı için işyerinde bebeğe ait bir fotoğraf bulundurulmalı ve annelik güdüsü pekiştirilerek süt salgısının miktarı artırılmalıdır.
  8. Bol sıvı tüketmek, sebzeye ağırlık vermek, ceviz, fındık, badem tüketmek gibi anne sütünü artıran besinlere yönelip; gaz yapan besinler ile hazır gıdalar gibi anne sütüne geçen ve bebeği rahatsız eden yiyeceklerden kaçınılarak anne sütünün kalitesinin artması sağlanmalıdır.
  9. Sağlıklı iş yeri ve çalışma masası atıştırmalıkları ve içecekleri edinilerek hem süt üretimi açısından hem de çalışma saatleri boyunca yapılması gereken işler bakımından verimli olma sağlanmalıdır.
  10. Çalışma arkadaşlarından sorunları çözmede yardımcı olacak, sütü sağan kişinin özelini koruyacak ve çok acil durumda da yerine geçecek bir kişi tespit edilmelidir.Dilerseniz Hemen 0216 368 2448 nolu Telefonumuzu Arayarak Bilgi ve Randevu Alabilirsiniz.

Dilerseniz Buraya Tıklayarak İletişim Sayfamızdan Bizlere Mesajlarınızı İletebilirsiniz.

Site içeriği bilgilendirme amaçlıdır, Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Hakkında Prof. Dr. Ateş Karateke

Görevi: İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakultesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı. Doğum yeri,Tarihi: Kayseri / Develi – 22 Agustos 1959 Medeni durumu: Evli, 2 çocukluYabancı dil: İngilizce Askerlik durumu: 1990-91 Gümüşsuyu Askeri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı -- Devamını Oku

Cevapla