Anasayfa » Kadın Kanserleri » HPV Enfeksiyonu Kaptığınızı Nasıl Anlarsınız?

HPV Enfeksiyonu Kaptığınızı Nasıl Anlarsınız?

Siz veya partneriniz, human papilloma virus (HPV) tanısı aldıysa merak etmeyin. HPV, cinsel yol ile geçen en sık enfeksiyondur. Cinsel aktif olan herkes HPV ile karşılaşabilir. Şunu net olarak biliyoruz ki; HPV enfeksiyonlarının çok önemli kısmı vücudumuzun bağışıklık sistemi tarafından temizlenecektir. Size düşen; mevcut durumu tam olarak anlamanız ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmenizdir. HPV enfeksiyonunu tam olarak anlamak ve bilmek mevcut durumunuzla baş etmenizi kolaylaştıracaktır.

HPV enfeksiyonu olduğunuzu anlamanızın 2 yolu var: Birincisi genital siğil tanısı almanız gerekir; ikincisi smear testinizde anormal değişikliklerin olması veya HPV tarama testinizin pozitif olması gerekir. Eğer genital siğil tanısı almışsanız; doktorunuz tarafından önerilen tedaviye uymanız gerekir. Siğiller tam olarak geçene kadar partneriniz için çok bulaştırıcı olduğunuzu bilmeniz gerekir.

Siz, genital bölgenizdeki siğilleri fark etmeden yaklaşık 3 hafta ile sekiz ay öncesinde, siğile neden olan HPV virüsü partnerinizden size bulaşmıştır. İyi haber şu ki; genital siğil kanser açısından çok düşük riskli HPV ile oluşur. Şunu demek istiyorum: Düşük riskli HPV’lerle vücudunuzun bağışıklık sistemi kolay baş eder, bunlar kolay tedavi edilir ve sizi uzun dönemde riskli bir durumla karşı karşıya bırakmaz.

Prof. Dr. Ateş KARATEKE

Gelen Aramalar:
Dilerseniz Hemen 0216 368 2448 nolu Telefonumuzu Arayarak Bilgi ve Randevu Alabilirsiniz.

Dilerseniz Buraya Tıklayarak İletişim Sayfamızdan Bizlere Mesajlarınızı İletebilirsiniz.

Site içeriği bilgilendirme amaçlıdır, Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Hakkında Prof. Dr. Ateş Karateke

Görevi: İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakultesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı. Doğum yeri,Tarihi: Kayseri / Develi – 22 Agustos 1959 Medeni durumu: Evli, 2 çocukluYabancı dil: İngilizce Askerlik durumu: 1990-91 Gümüşsuyu Askeri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı -- Devamını Oku