Anasayfa » Kadın Kanserleri » Kolposkopi Nedir? Ne Zaman Kimlere Yapılmalıdır?

Kolposkopi Nedir? Ne Zaman Kimlere Yapılmalıdır?

kolposkopi nedir kimlere yapılır hastaneler

KOLPOSKOPİ NEDİR?

Kolposkopi güçlü bir ışık kaynağı ile aydınlatma ve mercekleri ie 200 kata kadar büyütme sağlayarak alt genital sistemin detaylı görüntülenmesini sağlayan bir çeşit mikroskoptur. Yapılan tanısal işleme kolposkopik inceleme denir. İşlem sırasında hekim lezyonları görünür hale getirebilmek amacıyla bazı (asetik asit, lügol) özel maddeleri gerekli gördüğü yerlere uygulayabilir. Kolposkopi serviks, vajen, vulva ve perianal bölge lezyonlarının tanısına yardımcı olmak ve tedavi planını şekillendirmek amacıyla yapılır. İnfamatuvar lezyonların, kondilomların (siğil), poliplerin ve kanser öncüsü lezyonların ışık altında büyütülerek daha iyi görüntülenmesini sağlar. İşlem eğer biyopsi alınmayacaksa hem hasta hemde hekim için o kadar kolaydır ki bazı otoriteler jinekolojik muayene sırasında bütün kadınlara yapılmasını önermektedir.

KOLPOSKOPİ NE ZAMAN KİME YAPILMALIDIR?

İşlemin eğer biyopsi alınmayacaksa hem hasta hemde hekim için kolay olması nedeni ile rutin jinekolojik muayene sırasında bütün kadınlara yapılmasını öneren ve uygulayan hekimler vardır. Görünür lezyonların hızlı ve doğru bir şekilde değerlendirilmesini sağlar ancak tek başına özellikle rahim ağzı kanseri taraması için kullanılması uygun değildir. Rahim ağzı kanseri taramasında smear (pap) test ile birlikte kullanıldığında smear ile saptanamayan lezyonların tanısında ve özellikle lokalizasyonunda ( yerleşim yeri) son derece faydalıdır.
Smear testi pozitifken kolposkopide vajen ve serviksin normal görünmesi lezyonun endoservikal kanalda (rahim ağzı kanalı) olabileceğini düşündürür. Kolposkopi ile görerek lelzyonun olduğu yerden smear testi yapılması testin güvenilirliğini arttırır.

Kolposkopi yapılmasının faydalı olduğu durumları şöyle sıralanabilir;

1- Normal olmayan smear (pap) test sonuçlarını değerlendirmek.
2- HPV testi pozitif çıkan hastaların değerlendirilmesi.
3- Gebelikte anormal smear (pap) testin değerlendirilmesi.
4- Tedavi öncesi lezyonun değerlendirilmesi.

 

İstanbul’da HPV virüsü, genital siğil, rahim ağzı kanseri tedavisi için; PAP SMEAR Testi ve Kolposkopik muayene için Prof. Dr. Ateş KARATEKE ile iletişime geçebilirsiniz.
Dilerseniz Hemen 0216 368 2448 nolu Telefonumuzu Arayarak Bilgi ve Randevu Alabilirsiniz.

Dilerseniz Buraya Tıklayarak İletişim Sayfamızdan Bizlere Mesajlarınızı İletebilirsiniz.

Site içeriği bilgilendirme amaçlıdır, Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Hakkında Prof. Dr. Ateş Karateke

Görevi: İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakultesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı. Doğum yeri,Tarihi: Kayseri / Develi – 22 Agustos 1959 Medeni durumu: Evli, 2 çocukluYabancı dil: İngilizce Askerlik durumu: 1990-91 Gümüşsuyu Askeri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı -- Devamını Oku