Anasayfa » Yumurtalık (Over) Kisti » Yumurtalık Kistlerinin Nedeni Nedir?

Yumurtalık Kistlerinin Nedeni Nedir?

Yumurtalıklar normal bir menstruasyon döngüsü içinde adet gören bayanlarda düzenli olarak yapısal bir yumurta kisti geliştirirler. Adetin sona ermesi ile birlikte yumurtalıktaki yumurtalardan biri büyüyerek kistleşir. Kesecik şeklinde olan bu kiste folikül denir.

Normalde adet döngüsünün ortalarına doğru folikül patlar ve içerisindeki yumurta hücresini tüplere gönderir. Eğer döllenme olursa yumurta hücresi embriyoya dönüşür ve hamilelik süreci başlar.

Nadiren de olsa bazen folikül denilen keseciklerin patlamadığı ve içerisindeki olgunlaşmış yumurta hücresini döllenmesi için döl yoluna bırakamadığı görülür. Bu durumda kistler zamanla aşırı büyüyerek yumurtalık kistlerine dönüşürler.

Yumurtalık kistlerinin en sık karşılaşılan nedeni hormonal yapıdaki bozukluklar, özellikle de östrojen hormonundaki düzensizliklerdir. Bunun yanında daha önce yaşanmış olan yumurtalık (over) iltihapları ya da ciddi boyutta radyasyona maruz kalma da yumurtalık kistlerine sebep olur.

 

İstanbul’da myom/yumurtalık kisti/over kisti tanı ve tedavisi için Prof. Dr. Ateş KARATEKE ile iletişime geçebilirsiniz.

Gelen Aramalar:
Dilerseniz Hemen 0216 368 2448 nolu Telefonumuzu Arayarak Bilgi ve Randevu Alabilirsiniz.

Dilerseniz Buraya Tıklayarak İletişim Sayfamızdan Bizlere Mesajlarınızı İletebilirsiniz.

Site içeriği bilgilendirme amaçlıdır, Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Hakkında Prof. Dr. Ateş Karateke

Görevi: İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakultesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı. Doğum yeri,Tarihi: Kayseri / Develi – 22 Agustos 1959 Medeni durumu: Evli, 2 çocukluYabancı dil: İngilizce Askerlik durumu: 1990-91 Gümüşsuyu Askeri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı -- Devamını Oku